Esitän, että arvonlisäverokertymästä (alv) yksi prosentti kohdennettaisiin vanhushoivaveroksi (vhv) ja yksi prosentti puolustusveroksi (pv).
Esitykseen kuuluisi myös se, että puolet kuukausittain kertyvistä kohdennetuista veroista sijoitettaisiin rahastosäästöihin. Sitä palvelua hankittaisiin kolmelta suurelta pankilta. Niitä olisivat Op, Nordea ja Danske Bank.
Mahdollisesti saadut tuotot verottaja kotiuttaisi valtion kassaan viiden vuoden välein, ja niillä osallistuttaisiin kustantamaan vanhushoivan ja puolustuksen menoja. Tällä menettelyllä kuluttajat tietäisivät sen, että edellä mainittuihin perusturvallisuuskohteisiin menisi osa alv-kertymästä.
Vuonna 2024 arvonlisäverokertymä Suomessa oli 25 833 miljoonaa euroa. Siitä vanhushoivaveron yksi prosentti olisi ollut 258,3 miljoonaa euroa ja niin ikään yhden prosentin puolustusvero olisi ollut 258,3 miljoonaa euroa.
Summat ovat pieniä, mutta näin kuluttajat olisivat selkeästi mukana yhteiskuntaa rakentamassa.
Tapio Frondelius
Oulu