Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Eroon ase­vien­nin ra­joi­tuk­sis­ta – ase­kaup­pa voi hy­vin­kin olla kai­vat­tu uusi Nokia

Käynnissä olevan Ukrainan kriisi on saanut viriämään keskustelun, tulisiko Suomen viedä aseita Ukrainaan. Suomessa on jo pitkään ollut käytäntönä, että aseita ei viedä kriisialueille tai sotaa käyviin maihin.

Suomella on elävä, perinteikäs ja laadukas aseteollisuus, mutta se valmistaa aseita lähinnä Suomen puolustusvoimille. Jokainen tuntee Suomi-konepistoolin ja Israel valmistaa suomalaisiin Tampellan tykkeihin ja kranaatinheittimiin pohjautuvia omia aseitaan. Varusmiehille tuttu Valmet-rynnäkkökivääri on myös muokattu Israelissa omaksi aseeksi nimellä Galil.

Teknologian jättiläisenä Suomella on hyvä sauma nykyajan teknisen sodankäynnin, kuten viestintälaitteitten, nanosatelliittien ja lääkintäteknologian kehittämiseen sekä myyntiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut