Ensin näytti siltä, että me­ri­kyl­py­lä nousee Kii­ke­liin het­kes­sä, mutta sitten al­koi­vat vai­keu­det – näin eteni Oulun Allas Sea Poolin tarina

Havainnekuva Oulun Allas Sea Poolista. Puuverhoiltujen rakennusten kattoja oli tarkoitus hyödyntää terasseina.
Havainnekuva Oulun Allas Sea Poolista. Puuverhoiltujen rakennusten kattoja oli tarkoitus hyödyntää terasseina.
Kuva: Oopeaa

Merikylpylä Oulun Allas Sea Poolia yritettiin pystyttää Oulun torin edustalle Kiikeliin reilun viiden vuoden ajan.

Aikataulu oli alun perin jopa ylioptimistinen, kun kylpylän arvioitiin valmistuvan puolessatoista vuodessa tontinluovutuskilpailun ratkeamisesta. Aikataulu muuttui pariin otteeseen jo ennen koronapandemian alkua.

Kun yhdyskuntalautakunta tiistaina päätti vuokrasopimusten purkamisesta, takana oli jo useampi haettu ja myönnetty jatkoaika.

Näin Kiikelin merikylpylän tarina eteni:

Kevät 2017

Ennen kuin Kiikeliin ruvettiin kaavailemaan merikylpylää, puheissa oli löylymaailman rakentaminen Linnansaareen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä