Enon­te­kiön en­nä­tys­pak­ka­set hyy­dyt­tä­vät tu­ris­tien vuok­ra-au­tot ja peruvat sa­fa­rei­ta – Au­toi­li­jan pitää va­rau­tua siihen, ettei pää­se­kään perille

Samuli Näkkälä järjestää muun muassa kelkkasafareita ja pilkkireissuja Enontekiön Hetassa. Lähes 45 asteeseen laskenut pakkanen pakotti kuitenkin perumaan pilkkisafarin.
Samuli Näkkälä järjestää muun muassa kelkkasafareita ja pilkkireissuja Enontekiön Hetassa. Lähes 45 asteeseen laskenut pakkanen pakotti kuitenkin perumaan pilkkisafarin.
Kuva: Taina Vuolteenaho/Näkkälä Adventures

Enontekiöllä reiluun –44 asteeseen kiristynyt ennätyspakkanen on alkanut näkymään jo kylmään tottuneiden kuntalaisten arjessa.

Näkyvimmät asiat ovat esimerkiksi Hetan hiljentynyt kylänraitti ja majoituspaikkojen edessä seisovat vuokra-autot, jotka eivät lähde käyntiin.

– Kyllä siellä useampi auto tälläkin hetkellä Hetassa seisoo. Myöskään takseja ei meinaa saada, kun turistit ovat yrittäneet päästäkseen esimerkiksi Kittilään, Näkkälä Adventuresin yrittäjä Samuli Näkkälä kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä