Oulussa keskiviikkona alkava kouluvuosi tuo paljon uusia liikkujia liikenteeseen.
Fintraffic ja Liikenneturva varoittavat autoilijoita, että moni ekaluokkalaisista on yksin liikenteessä ensimmäisiä kertoja ilman aikuista.
Autoilijoiden tulee siis seurata liikennettä tavallistakin tarkemmin. Erityisesti suojateitä lähestyessä tulee olla tarkkana.
– Lapset vasta harjoittelevat liikennetaitoja, ja meidän aikuisten tehtävänä on varmistaa, että suojatien ylittäminen sujuu turvallisesti, Fintrafficin tieliikennekeskuksen yksikönpäällikkö Eero Sauramäki sanoo tiedotteessa.
Vanhempia suositellaankin käymään lapsen kanssa koulumatka vaikka useampaan otteeseen niin pyöräillen kuin kävellen.
Aikuisen oma esimerkki on tärkeä. Esimerkiksi kun tulee tarve katsoa puhelinta, pysähdytään kokonaan.
– Samalla voidaan kerrata, kuinka eri liikennetilanteissa toimitaan ja vastata lapsen mahdollisiin kysymyksiin matkan varrella, Liikenneturvan suunnittelija Laura Väinölä sanoo tiedotteessa.
Ensimmäisen luokan aloittaa tällä viikolla 51 000 lasta koko maassa, Fintraffic kertoo.
Liikennevinkit ekaluokkalaisen vanhemmalle
- Harjoitelkaa reittiä useaan kertaan yhdessä lapsen kanssa.
- Anna lapselle selkeitä ja konkreettisia neuvoja liikenteessä toimimiseen.
- Sopikaa yhteiset säännöt puhelimen käytöstä koulumatkan aikana.
- Näytä hyvää esimerkkiä omalla käyttäytymiselläsi liikenteessä.
- Keskustelkaa lapsen kanssa koulumatkan sujumisesta säännöllisesti läpi lukuvuoden – etenkin silloin, jos kulkuväline vaihtuu.
Tarkennettu 12.33, että koulut alkavat Oulussa keskiviikkona 5. elokuuta. Otsikkoa muutettu.