Bio Huvimyllyn pelastushanke tyssäsi seinään. Rakennus jää Soveliuksen apurahastosäätiön omistukseen ja ylläpidettäväksi.
Kuva: Vesa Joensuu
Bio Huvimyllyn pelastushanke on kaatumassa. Raahen kaupunginhallitus päätti maanantaina yksimielisesti esittää kaupunginvaltuustolle, että Raahen kaupunki ei voi ottaa vastaan Soveliuksen apurahastosäätiön esittämää lahjoitusta, joka koskee Bio Huvimyllyn rakennusta.
Kaupunki pitää maanvuokrasopimusta ehdottomana edellytyksenä sille, että rakennus voi siirtyä kaupungin omistukseen. Soveliuksen apurahastosäätiön nykyinen hallitus ei kuitenkaan hyväksy maanvuokrasopimusta. Säätiöllä ei myöskään ole syyskuussa Raatihuoneella pidetyn tapaamisen perusteella neuvotteluhalua asiassa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut