Oulun kaupungin sosiaalijohtaja Arja Heikkinen kirjoitti (Kaleva 23.10./Lukijalta) siitä, miten ”Asiakas saa vaikuttaa asumispalvelunsa valintaan”.
Oulun kaupungin hyvinvointilautakunta päätti kilpailuttaa kehitysvammaisten erityishuollosta annetun lain, kehitysvammalain (519/1977) 2 §:n mukaiset asumispalvelut ja lyhytaikaishoidon palvelut yksityisissä asumispalveluyksiköissä ja mahdollisissa uusissa asumispalveluyksiköissä. Kilpailutus koskee niitä yksityisiä asumispalveluyksiköitä, joita kilpailutettiin myös syksyllä 2016.
Oulun kaupunki valitsi jo kilpailutuksessa monen sadan kehitysvammaisen asumisen järjestämisen kehitysvammalain mukaisena asumispalveluna, vaikka vammaispalvelulaissa ja kehitysvammalaissa on tehty muutoksia kehitysvammaisten palvelujen ja tukitoimien järjestämisestä.