Asian­tun­ti­ja: Osaa­mat­to­muus ai­heut­taa on­gel­mia ui­ma­hal­lien ra­ken­ta­mi­ses­sa ja kor­jauk­sis­sa – "Ei voi olla tietoa, jos näiden kanssa ei ole ollut te­ke­mi­sis­sä"

Uimahallien rakennuttamisessa, suunnittelussa, rakentamisessa ja korjauksissa tehdään edelleen liian paljon virheitä. Asiantuntija peräänkuuluttaa tilaajan vastuuta. – Jos halpa hinta on merkkaava tekijä, tulee ongelmia urakan aikana, Veikko Kuurne sanoo.

Vuonna 1974 rakennettu Raksilan uimahalli alkaa olla elinkaarensa päässä. Vielä on auki, korjataanko uimahalli vai rakennetaanko paikalle kokonaan uusi uimahalli.
Vuonna 1974 rakennettu Raksilan uimahalli alkaa olla elinkaarensa päässä. Vielä on auki, korjataanko uimahalli vai rakennetaanko paikalle kokonaan uusi uimahalli.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Uimahallien suunnittelu, rakennuttaminen, rakentaminen ja korjaaminen on haastavaa ja ongelmia syntyy usein siksi, että isoja ja vaativia uimahallihankkeita tulee vastaan niin harvoin.

– Ei voi olla tietoa, jos näiden kanssa ei ole ollut tekemisissä, sanoo Raahen uimahallin Kuntokeidas Vesipekan uimahallipäällikkö Veikko Kuurne.

Vesipekan lisäksi rakennusmestari ja korjausrakentamiseen perehtynyt AMK-insinööri Kuurne on ehtinyt osallistua useisiin korjausprojekteihin, sillä hän on työskennellyt uimahallien parissa vuodesta 1998 alkaen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä