Asian­tun­ti­ja: "­Kun so­siaa­li­pal­ve­luis­ta pitää sääs­tää, vastaus on ilman muuta se, että pa­nos­te­taan avo­huol­toon"

Eduskunnan oikeusasiamiehen kansliaan sekä Pohjois-Suomen aluehallintovirastoon on tehty lukuisia kanteluita Pohteen sosiaalihuoltoon liittyen.

Eduskunnan oikeusasiamiehen kanslian esittelijäneuvos Tapio Räty ottaa vastaan lastensuojeluun liittyvät kantelut.
Eduskunnan oikeusasiamiehen kanslian esittelijäneuvos Tapio Räty ottaa vastaan lastensuojeluun liittyvät kantelut.
Kuva: KIMMO BRANDT

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohteen käyttämä asiakasohjausryhmä (aso) on herättänyt kritiikkiä alan ammattilaisissa ja asiakkaissa.

Heidän kokemustensa mukaan sosiaalipalvelujen avohuoltoon liittyviä päätöksiä viedään nykyään usein sosiaalityöntekijöiden yläpuolella olevan ason arvioitavaksi.

Myös lopullinen päätös noudattelee ason linjausta, vaikka se poikkeaisi asiaa hoitavan ja päätöksen allekirjoittaneen sosiaalityöntekijän näkemyksestä.

Eduskunnan oikeusasiamiehen kanslian esittelijäneuvos Tapio Rädylle asiakasohjausryhmä on tuttu ilmiö.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä