Arvio: Scifi ja uusi tek­no­lo­gia ottavat vallan Oulun teat­te­rin Näl­kä­vuo­des­sa

Teatteriohjaaja Oxi Koskelainen testaa niin villinä ja innolla uusia digitaalisia innovaatioita, että palkittu Nälkävuosi-vaellus on vaarassa upota virtuaaliseen lumeen ja lumeeseen.

Nälkävuoden lavastuksesta ja visuaaleista vastaa Antti Leppäniemi. Työryhmä on hakenut oppia Saxion University of Applied Sciences -korkeakoulusta Alankomaiden Enschedestä. Kuvassa Mataleenan roolissa nähtävä Titta Toivanen.
Nälkävuoden lavastuksesta ja visuaaleista vastaa Antti Leppäniemi. Työryhmä on hakenut oppia Saxion University of Applied Sciences -korkeakoulusta Alankomaiden Enschedestä. Kuvassa Mataleenan roolissa nähtävä Titta Toivanen.
Kuva: Janne-Pekka Manninen

Oululaislähtöisen ohjaajan Oxi Koskelaisen näyttämösovitus Aki Ollikaisen palkitusta esikoisromaanista Nälkävuosi luo kuvitteellisen tulevaisuuskuvan, vaihtoehtomaailman, matrixin, jossa vallan on kaapannut sininen koalitio, rajat ovat kiinni ja Venäjää johtaa tsaari Nikolai III.

Tulkinta ottaa digiloikan nälkäkatastrofin vuodesta 1860 epämääräiseen vuoteen 20X6.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä