Francis Fukuyama tunnetaan parhaiten ajatuksestaan ”historian lopusta”, jonka hän esitti teoksessaan Historian loppu ja viimeinen ihminen (1992).
Kuva: Djurdja Padejski / Docendo
Francis Fukuyama: Identiteetti. Arvostuksen vaatimus ja kaunan politiikka. Suomentanut Antti Immonen. Docendo 2020.
Elämme identiteettipolitiikan aikakautta. Luokkatietoisuus on korvautunut rotuun, kulttuuriin ja seksuaaliseen suuntautumiseen perustuvilla ryhmäidentiteeteillä. Nämä puolestaan ovat ideologisoituneet ja radikalisoituneet nopeasti.
Yhdysvaltalainen politiikan tutkija Francis Fukuyama tarttuu teoksessaan Identiteetti haasteisiin ja ongelmiin, joita identiteettipolitiikka on nostanut läntisissä liberaalidemokratioissa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut