Arvio: Aila Me­ri­luo­don runot ovat elämän ka­lei­do­skoop­pi

Runoilijakolmikko Aila Meriluoto, Anja Samooja ja Aale Tynni kuvattuna marraskuussa 1947.
Runoilijakolmikko Aila Meriluoto, Anja Samooja ja Aale Tynni kuvattuna marraskuussa 1947.
Kuva: Pietinen / Museovirasto

Aila Meriluoto (1924–2019) on pisimpään kirjoittaneita lyyrikoitamme, ura kesti lähes 60 vuotta. Hänen esikoiskokoelmansa Lasimaalaus (1946) on kaikkien aikojen menestyneimpiä runoteoksia.

Vanha runoruhtinas V.A. Koskenniemi rakastui 22-vuotiaaseen debytanttiin pelkän kirjan perusteella, vielä tulisemmin tavattua.

Vallan Parnasso avitti runoilijan lähtöä, mutta pian esteeksi tuli toinen sodanjälkeinen komeetta, Lauri Viita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä