-

Ko­men­ta­jan pai­kal­la

Sodankyläläislähtöinen Annukka Ylivaara on ensimmäinen nainen pataljoonan komentajan tehtävässä Maavoimissa. Hän kiittää nousujohteisesta urastaan suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa.

Sodankyläläislähtöinen Annukka Ylivaara on ensimmäinen nainen pataljoonan komentajan tehtävässä Maavoimissa. Hän kiittää nousujohteisesta urastaan suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa.

Kävi armeijan vuonna 1999 ja valmistui Kadettikoulusta vuonna 2004. Suoritti yleisesikuntaupseerikurssin vuonna 2017 ja ylennettiin everstiluutnantiksi vuonna 2021.

Työskennellyt Jääkäriprikaatissa Sodankylässä, kriisinhallintatehtävissä Libanonissa ja useissa eri tehtävissä Pääesikunnassa Helsingissä. Työskentele tällä hetkellä Uudenmaan jääkäripataljoonan komentajana.

Annukka Ylivaaran, 44, ansioluettelo on näyttävä ja urapolku täynnä etappeja ja askelmerkkejä. Sodankylästä lähtöisin olevan Ylivaaran upseerin ura on edennyt oppikirjamaisen nousujohteisesti, ja Ylivaara on siirtynyt tehtävästä toiseen 2–4 vuoden välein, aivan kuten upseerin kuuluukin siirtyä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä