Oulun keskustan alueelle on viime vuosina noussut useita tornitaloja. Merenpinnan tasosta mitattuna Tuomiokirkon torni on keskustan rakennuksista kuitenkin yhä korkein.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen
Oulun keskustaan hiljattain nousseista ja sinne tuloaan tekevistä tornitaloista kuulee enimmäkseen kahdenlaista puhetta.
Toisten mielestä korkea rakentaminen on edellytys keskustan elävöitymiselle ja Oulu alkaa viimein näyttää kyläpahasen sijaan kaupungilta. Toisten mielestä torneja nousee sinne tänne kuin torahampaita ja kaupunkikuva on iäksi pilattu, kun historiallisen rakennuksen viereenkin saa pystyttää monta kertaa korkeamman modernin tötterön.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut