
Mielipidemittauksissa kansa näyttäisi kaipaavan presidenttikisaan uusia kasvoja. Viime vuosien politiikka on ollut monille poliitikoille kuluttavaa – ellei suorastaan ryvettävää, eikä istuva presidentti ole enää vaihtoehto.
Suomessa valitaan Sauli Niinistön seuraaja tammi-helmikuussa 2024. Toistaiseksi vain Liike nyt on asettanut ehdolle puheenjohtajansa Harry Harkimon.
Syitä ehdokkaiden puuttumiseen voidaan hakea muun muassa kahden vuoden koronapandemiasta ja nyt Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa. Ulkopolitiikka on viime aikoina vallannut alaa, ja onhan tässä vielä yhdet eduskuntavaalitkin käytävänä ennen presidentinvaaleja.
Yksi syy on kuitenkin se, ettei yhdelläkään puolueella ole samanlaista valovoimaista ja suunnatonta kansansuosiota nauttivaa henkilöä kuin nykyinen presidenttimme Niinistö on.
Puoluepolitiikan ulkopuolella sellainen näyttäisi olevan, kuten Ilta-Sanomien perjantaina julkistama Taloustutkimuksella teettämä presidenttikysely osoittaa. Tutkimuksessa kysyttiin, että ketä kansalaiset voisivat äänestää tulevissa vaaleissa.