Am­mat­ti­lii­ken­teen val­von­taa Ou­lus­sa: Seit­se­män ajo­neu­voa oli niin huo­nos­sa kun­nos­sa, että niistä otet­tiin kilvet pois

Ammattiliikennettä valvottiin tehostetusti Oulussa tämän viikon tiistaina ja keskiviikkona, kertoo poliisi tiedotteessa.

Valvonta kohdistettiin pääosin luvanvaraiseen kuorma-autoliikenteeseen. Kahden päivän aikana tarkastettiin kaikkiaan 80 ajoneuvoa, joista viisi oli vaarallisten aineiden kuljetuksia.

Epäkohtia havaittiin ajopiirturin käytössä, ajo- ja lepoaikojen noudattamisessa, ajoneuvojen kunnossa, kuorman varmistamisessa ja virheellisessä kuormauksessa.

Määräaikaiskatsastuksissa ja -tarkastuksissa määrättyjen vikojen korjausten laiminlyöntejä oli selkeästi enemmän kuin aiempina vuosina.

Ajoneuvojen kuntopuutteiden vuoksi seuraamuksia määrättiin 13 kappaletta. Seitsemästä ajoneuvosta poistettiin rekisterikilvet ja määrättiin ajokieltoon. Valvontailmoituksia Traficomille tehtiin neljä kappaletta.

Ajo- ja lepoaikatarkastuksia tehtiin 39 kappaletta, joista seuraamuksia määrättiin yhdeksälle.

Virheellisestä kuormaamisesta ja kuormanvarmistamisesta seuraamuksia määrättiin viisi kappaletta. Yhdeltä henkilöltä puuttui myös vaadittava ammattipätevyys.

Valvontaa tekivät Lapin ja Oulun poliisilaitokset, A-katsastuksen toimijat ja aluehallintovirasto.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä