Ainakin kaksi tuu­li­yh­tiö­tä haluaa gi­gant­ti­sen me­ri­tuu­li­puis­ton juuri samaan paik­kaan Pe­rä­me­rel­le

Sekä Skyborn että OX2 varautuvat myös vedyn tuotantoon. Sähköä syntyisi enemmän kuin isossa ydinvoimalassa.

Skyborn Renewables suunnittelee 120 jättivoimalaa Merenkurkkuun. OX2:lla on samantyyppiset suunnitelmat samalle alueelle.
Skyborn Renewables suunnittelee 120 jättivoimalaa Merenkurkkuun. OX2:lla on samantyyppiset suunnitelmat samalle alueelle.
Kuva: Sammeli Harve

Tuuliyhtiöt käyvät Merenkurkussa kilpajuoksua valtavan merituulipuiston rakentamisesta Pietarsaaren edustalle.

Skyborn Renewables Offshore Finland oy suunnittelee rakentavansa avomerelle enintään 120 voimalaa, jotka voisivat tuottaa sähköä enemmän kuin pian valmistuva Olkiluodon kolmosreaktori.

Skybornin Reimari-tuulipuisto olisi laajuudeltaan jopa 400 neliökilometriä eli kaksi kertaa Hailuodon kokoinen.

Sähköstä voitaisiin valmistaa merellä vetyä teollisuuden ja liikenteen käyttöön.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä