Aina on tilaa pie­nel­le her­kul­le – makeat sor­mi­syö­tä­vät ovat haus­ko­ja tar­jot­ta­via kesän juh­liin, eivätkä ne vaadi tun­ti­kau­sien nä­per­te­lyä

Somat sormisyötävät sopivat niin lakkiaispöytään kuin muihinkin kesän juhliin. Vadelmalla ja tuorejuustoseoksella täytetyt lusikat käyvät vaikka alkumaljan kaveriksi.

Makea tuorejuusto sopii mainiosti marjojen kanssa. Vadelman sijaan voit käyttää myös mansikkaa tai vaikka pensasmustikkaa.
Makea tuorejuusto sopii mainiosti marjojen kanssa. Vadelman sijaan voit käyttää myös mansikkaa tai vaikka pensasmustikkaa.
Kuva: Harri Kuittinen

Makea on viidestä perusmausta kenties kaikkein helpoimmin tunnistettava. Jo vastasyntyneet pitävät makeasta. Kaikista muista mauista on opeteltava pitämään.

Makean syöminen vapauttaa mielihyvää aiheuttavaa välittäjäainetta dopamiinia, joten moni jääkin helposti sokerikoukkuun.

Jo kivikautisissa luolamaalauksissa on kuvattu hunajan metsästystä villimehiläisten pesästä. Luontaista makeaa makua saatiin myös hedelmistä. Myöhemmin ihmiset oppivat valmistamaan sokeria sokeriruo´osta ja -juurikkaasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä