Netissä aktivoitunut vegaaniliike aikoo järjestää mielenosoituksen Ranualla tulevana viikonloppuna – tempauksen puuhamiehen mukaan eläinpuistot ovat "vastuuttomia ja tekopyhiä"
Kuusamon Suurpetokeskuksen eläimiä ei voida siirtää Korkeasaaren, Ranuan tai Ähtärin eläintarhoihin – pelastavatko Euroopan eläintarhajärjestö ja vientilupa?
Miten Ranuan eläinpuiston asukkaat voivat? Eläintarhat houkuttelevat ihmisiä söpöillä eläimillä, mutta oikeasti niiden tärkeimmät tehtävät ovat jotain muuta
Ranuan eläinpuiston jääkarhu Nord jouduttiin lopettamaan, kun nopeasti edennyt sairaus vei eläimen voimat – "Syntymä ja kuolema kuuluvat eläinpuiston arkeen, mutta henkilökunta on tosi surullinen"
"Eläimiin tutustuminen on vielä edessä" – Ranuan eläinpuiston uusi toimitusjohtaja ja uusi intendentti viettävät ensimmäisiä työpäiviään puistoon perehtyen