Äitienpäiväviikonloppuna 11.–12.5. kannattaa suunnata Ouluhalliin koko perheen voimin, sillä perinteikäs American Car Show Oulu tulee taas – jo 45. kerran. Lauantaina sekä sunnuntaina kävijöitä hemmotellaan laadukkaalla ajoneuvokattauksella sekä monipuolisella ohjelmalla.
Lauantaina näyttely aukeaa yleisölle kello 16. Lauantain ohjelma on suunnattu erityisesti vannoutuneille ajoneuvoharrastajille bändeineen, alan työnäytöksineen sekä burlesque-esityksineen, ja se jatkuu aina puolille öin saakka.
Ouluhalliin tullaan taas mahduttamaan noin 150 ajoneuvoa. Perinteisesti yleisö pääsee myös äänestämään suosikkiajoneuvoaan monessa luokassa.
”Jokaiselle löytyy varmasti jotakin ja ennen kaikkea juuri se mieleinen kulkupeli, jolle oman kallisarvoisen äänensä yleisöäänestyksessä antaa”, American Car Club Oulu Ry:n puheenjohtaja Mika Tapio kommentoi.
Sunnuntai on muotoutunut perhepäiväksi
American Car Show Oulun sunnuntait ovat muotoutuneet vuosien saatossa niin sanotuiksi perhepäiviksi. Tämä pätee myös tänä vuonna, kun sunnuntaina lavalla nähdään niin monenlaista interaktiivista ohjelmaa myös perheen pienemmille.
Äidit ovat luonnollisesti ja itseoikeutetusti äitienpäiväsunnuntain kunniavieraita. Äitejä muun muassa muistetaan ruusuilla sekä reiluilla alennuksilla pääsylipuista.
Viikonlopun kokonaisvaltaisen tapahtumaelämyksen täydentävät monenkirjava ruoan ja virvokkeiden tarjonta sekä monipuolisesti näyttelymuistoja tarjoilevat myyntikojut.
”Sydämellisesti tervetuloa Ouluhalliin äitienpäiväviikonloppuna”, Mika Tapio toivottaa.
Hanki American Car Show’n liput ennakkoon Ticketmasteri.fi:stä.