AC Oulun pis­te­ti­li edel­leen um­pi­jääs­sä – "Jos sa­no­taan suoraan ja ollaan re­hel­li­siä, niin nämä neljä vas­tus­ta­jaa olivat sel­lai­sia, että meidän olisi pitänyt saada pis­tei­tä"

Oulu
AC Oulun Aapo Heikkilä yrittää murtaa HIFK:n puolustusta.
AC Oulun Aapo Heikkilä yrittää murtaa HIFK:n puolustusta.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Miesten liiga, AC Oulu–HIFK 1–2 (1–1)

Filosofisen pohdinnan paikka. Kun AC Oulu pelaa paremmin kuin aiemmin, ja silti häviää, onko sen prosessi menossa oikeaan suuntaan vai onko joukkueen kaudesta tulossa siitä huolimatta kylmää kyytiä?

Sunnuntaina sekä katsojat että oululaispelaajat olivat ottelun jälkeen jäässä. Nousijajoukkue olisi voinut napata avauspisteensä sunnuntain kotiottelusta, mutta tuloksena oli kauden neljäs tappio.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä