Vuosikymmen syömishäiriön kourissa
Pikkukaupungissa Pohjois-Pohjanmaalla asuva 26-vuotias Sini tietää, millaista on sairastaa syömishäiriötä varhaisteinistä nuoreksi aikuiseksi. Viimeisen vuoden hänen tilanteensa on ollut paras mahdollinen.
Moni nuori ihminen voisi kadehtia pikkukaupungissa Pohjois-Pohjanmaalla asuvaa 26-vuotiasta Siniä. Hänellä on vakituinen työpaikka vaativissa asiantuntijatehtävissä, hän on juuri muuttanut yhteen poikaystävänsä ja tämän lasten kanssa, on läheisiä ystäviä ja hyvät suhteet omiin sisaruksiin.
Sini on itsekin sitä mieltä, että hänen tilanteensa on nyt paras mahdollinen, ennen kaikkea siksi, että yli vuosikymmenen elämää vaikeuttaneet syömishäiriöoireet ovat nyt hyvin hallinnassa. Sini ei ole hänen oikea nimensä, sillä hän haluaa asian arkaluonteisuuden takia kertoa kokemuksistaan nimettömänä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut