16 ar­vo­kas­ta tai­de­teos­ta lähti Oulusta Hel­sin­kiin kohun kera, ja nyt pa­lau­tet­ta­vak­si lu­vat­tu­ja teoksia on esillä ete­läs­sä – Sel­vi­tim­me miksi

Kansallisgalleria siirsi kolme vuotta sitten Oulun lääninhallitustaloon tallettamansa 16 teoksen kokoelman konservoitavaksi.

Wladimir Swertschkoffin Kaksi hedelmiä syövää kerjäläispoikaa -öljyvärimaalaus on tällä hetkellä Königstedtin kartanossa Vantaalla. Sen on määrä palata Oulun lääninhallitustalon tiloihin.
Wladimir Swertschkoffin Kaksi hedelmiä syövää kerjäläispoikaa -öljyvärimaalaus on tällä hetkellä Königstedtin kartanossa Vantaalla. Sen on määrä palata Oulun lääninhallitustalon tiloihin.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Kansallisgalleria siirsi Oulun lääninhallitustalon taidekokoelman kolme vuotta sitten kohun saattelemana Helsinkiin konservoitavaksi. Nyt tapaus on saanut jälleen uuden käänteen, sillä kaksi Oulun lääninhallitustalon taidekokoelman teosta on esillä valtioneuvoston edustuskartanossa Königstedtissä Vantaalla. Lisäksi kokoelman teoksia on ehdolla näyttelyihin pääkaupunkiseudulla.

Kyseessä on arvokas 14 maalauksen ja kahden veistoksen taidekokoelma, jonka talletussopimusta Kansallisgallerian on ollut määrä jatkaa Pohjois-Suomen aluehallintoviraston (avi) kanssa konservoinnin jälkeen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä