Mainos

Zep­pe­li­nis­sä vie­te­tään lauan­tai­na Naisten Iltaa – Luvassa on su­per­tar­jouk­sia ja esiin­ty­jä, joka vil­lit­si kaup­pa­kes­kuk­sen jo 10 vuotta sitten: ”Mei­na­sim­me myö­häs­tyä il­ta­kei­kal­ta, koska yh­teis­ku­viin ha­lua­via faneja oli niin paljon”

Kauppakeskuksen suosituinta tapahtumaa vietetään tänä vuonna lokakuussa. Naisten Illassa estradille palaa supersuosittu tanssiryhmä, joka veti viime kerralla torin täyteen naisia.

Kymmenen vuotta sitten kauppakeskuksen torin täyteen vetänyt Scandinavian Hunks -ryhmä palaa Zeppelinin Naisten Illan estradille vielä kerran. Kauppakeskus Zeppelinin Naisten Ilta järjestetään tänä vuonna lokakuun ensimmäisenä lauantaina. Kauppakeskus Zeppelinin Naisten Illassa on ollut esiintymässä monia Suomen viihdemaailman tähtiä. Yksi menneiden vuosien Naisten Illan suosikkiesiintyjistä oli Pete Parkkonen. Anna Puu esiintyi Naisten Illassa vuonna 2016. Tänäkin vuonna on luvassa viihdyttäviä ja mukaansatempaavia esityksiä. Menneiden vuosien muotia Naisten Illassa. Naisten Illan teemaan kuuluu tärkeänä osana myös hyvinvointi ja kauneus.
Kymmenen vuotta sitten kauppakeskuksen torin täyteen vetänyt Scandinavian Hunks -ryhmä palaa Zeppelinin Naisten Illan estradille vielä kerran.
Kymmenen vuotta sitten kauppakeskuksen torin täyteen vetänyt Scandinavian Hunks -ryhmä palaa Zeppelinin Naisten Illan estradille vielä kerran.

Kauppakeskus Zeppelinissä vietetään lauantaina 1.10. huippusuosittua Naisten iltaa. Tapahtuma alkaa kello 16.00 ja jatkuu aina kello 20.30 asti.

30-vuotiaan Zeppelinin suosituinta tapahtumaa on järjestetty jo 2000-luvun alkupuolelta lähtien. Nimestään huolimatta kauppakeskuksen lauantai-iltaan toivotetaan aivan kaikki lämpimästi tervetulleiksi.

”Tapahtuman nimi viittaa siihen, että illan teemana on vahvasti kauneus, muoti ja hyvinvointi. Lokakuun alku ja pimenevä syksy onkin täydellinen ajankohta pienelle hemmottelulle ja vapaaillalle”, Zeppelinin yrittäjäyhdistyksen yhteyskoordinaattori Eija Huusko sanoo.

Naisten Illasta odotetaan hyväntuulista, rentoa ja tunnelmallista tapahtumaa.

”Menneistä Naisten Illoista on jäänyt aina päällimmäisenä mieleen se, että ihmiset ovat hyvällä mielellä: naiset tulevat nauttimaan illasta, shoppailemaan ja illallistamaan ystävien, tyttärien ja äitien kesken. Naisten Iltaan tullaan viettämään kiireetöntä aikaa yhdessä. Meidän asiakkaat kyselevät tapahtumaa aina monta kuukautta etukäteen, niin odotettu se on”, Click Shoes’n toimitusjohtaja Hanna Ahola kertoo.

”Tänä syksynä ja tulevana talvena maiharimuoti jatkuu. Saappaita on saatavilla enemmän kuin aiemmin, ja myös korot tekevät tuloaan: kun juhlia pystytään taas järjestämään enemmän, ihmiset panostavat näyttävämpiin ja juhlavampiin kenkiin. Myös värikkyys näkyy kengissä koko ajan enemmän”, Hanna Ahola Click Shoesilta kertoo.
”Tänä syksynä ja tulevana talvena maiharimuoti jatkuu. Saappaita on saatavilla enemmän kuin aiemmin, ja myös korot tekevät tuloaan: kun juhlia pystytään taas järjestämään enemmän, ihmiset panostavat näyttävämpiin ja juhlavampiin kenkiin. Myös värikkyys näkyy kengissä koko ajan enemmän”, Hanna Ahola Click Shoesilta kertoo.

Odotettu tanssiryhmä palaa estradille

Naisten Illoissa on esiintynyt vuosien varrella monia legendaarisia esiintyjiä iskelmätähdistä näyttelijöihin.

Tällä kertaa paikalle saapuu jo tasan kymmenen vuotta sitten Naisten Illassa yleisön täysillä villinnyt tanssiryhmä Scandinavian Hunks.

”Päällimmäisenä muistona viime kerrasta jäi mieleen yleisön ja henkilökunnan uskomattoman lämmin vastaanotto. Olimme koko ryhmä täysin yllättyneitä siitä väkimäärästä ja ennakkotunnelmasta, joka meitä odotti jo saapuessamme paikalle. Meinasimme jopa myöhästyä saman päivän iltakeikalta, koska yhteiskuviin halukkaita faneja oli niin paljon”, Matias Starmans muistelee huvittuneena.

Hunksit lupaavat tälläkin kertaa vauhdikasta, hymyilevää ja energistä show’ta, jossa on tuttuun tapaan mukana ripaus pilkettä silmäkulmassa.

Jo 20 vuotta esiintyneellä Scandinavian Hunks -ryhmällä on käynnissä jäähyväiskiertue, jonka jälkeen ryhmä lopettaa.

Tanssitaiteilijoiden tunnelma on haikea mutta samalla äärimmäisen kiitollinen kuluneista vuosista.

”Nautitaan tällä hetkellä täysin siitä, mitä tehdään, mutta tietäen samalla, että kohta tämä on lopullisesti ohi. On kiva nähdä vielä kerran kaikki upeat fanit – 20 vuotta on mennyt loppujen lopuksi nopeasti tanssien”, Petri ”Mauno” Ahonen kertoo.

”Toivotaan, että paikalle tulee paljon porukkaa pitämään meidän kanssa hauskaa. Nyt jos koskaan kannattaa tulla paikalle, koska tämän kiertueen jälkeen Scandinavian Hunks -ryhmä ei enää tee esiintymisiä”, Esko Eerikäinen sanoo.

Koko ilta täynnä hemmottelua

Luvassa on myös erilaisia muotiesittelyitä sekä tuote-esittelyitä. Illan aikana voi osallistua hauskaan yllätysaarrejahtiin, jonka illan pääesiintyjät lähettävät matkaan.

”Tänä syksynä vaatteissa on nähtävillä niin 70-, 80- kuin 90-lukuakin: kasarivärejä ja leikkauksia, rentoja 70-luvun housuja sekä graafisia kuoseja. Syksyllä on totuttu murrettuihin väreihin, mutta myös ihania väripilkkuja on tarjolla”, Kappahlin myymäläpäällikkö Piia Kokko kertoo.
”Tänä syksynä vaatteissa on nähtävillä niin 70-, 80- kuin 90-lukuakin: kasarivärejä ja leikkauksia, rentoja 70-luvun housuja sekä graafisia kuoseja. Syksyllä on totuttu murrettuihin väreihin, mutta myös ihania väripilkkuja on tarjolla”, Kappahlin myymäläpäällikkö Piia Kokko kertoo.

Naisten Ilta tarjoaa rutkasti inspiraatiota niin sisustukseen, muotiin kuin hyvinvointiin ja hemmotteluunkin.

”Sesonki on vaihtumassa, joten kauppojen valikoima on runsaimmillaan ja uutuustuotteita on hyvin saatavilla. Naisten Illassa on luvassa myös runsaasti erilaisia spesiaalitarjouksia, joita ei yleensä muulloin ole tarjolla”, Hanna Ahola sanoo.

Shoppailun lomassa voi istahtaa kahvilaan höpöttämään viime aikojen kuulumiset tai nauttia illallisesta pidemmän kaavan mukaan tunnelmallisessa ravintolassa.

”Suosittelen Naisten Illan vieraille esimerkiksi meidän erinomaista viini- ja antipastilajitelmaa. Ruokalistamme on juuri uudistunut: vanhana klassikkona listoille palaa muun muassa suosittu lohikeittomme ja syksyn makuna saimme menuun myös karitsaa”, Rosson ravintolapäällikkö Jonna Tervo vinkkaa.

Myös ravintolat ovat Naisten Illassa tavallista pidempään auki.
Myös ravintolat ovat Naisten Illassa tavallista pidempään auki.

Myös kauppakeskuksen kauneuden ja hyvinvoinnin toimijat viettävät Naisten Iltaa.

Kauneushoitola MJ:n yrittäjä Marjukka Voutilaisen mukaan syksy mielletään perinteisesti kasvojen hoidossa kirkastamisen ja puhdistamisen ajankohdaksi.

”Kesän auringon ja hikoilun rasitukset näkyvät iholla, jolloin iho kaipaa tehokkaampaa kosteutusta. Tänä syksynä kauneushoitolaamme on tulossa uutuutena korealaiseen kauneudenhoitofilosofiaan perustuva ammattikosmetiikkasarja Hubislab, jonka tuotteet antavat iholle kirkkautta ja heleyttä. Naisten Illassa meiltä on saatavilla tarjoushintaan esimerkiksi Hubislabin kosteuttava kasvohoito”, Voutilainen kertoo.

”Myös pikkujouluaikaan valmistautuminen on ajankohtaista. Naisten Illassa on nähtävillä ja testattavissa syksyn uutuuksia maahantuojan edustajan opastuksessa.”

Tutustu Naisten Illan aikatauluun täältä.

Seuraa Kauppakeskus Zeppeliniä Facebookissa & Instagramissa.