Venäjän iskut ovat tuhonneet sähkön ja veden jakeluun liittyvää infrastruktuuria muun muassa Harkovassa. Palomiehet sammuttivat paloa sunnuntaina.
Kuva: SERGEY KOZLOV
Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukaan Venäjä on syypää laajoihin sähkökatkoihin ympäri Itä-Ukrainaa. Hän syytti Venäjää siitä, että se iskee tietoisesti siviili-infrastruktuuria vastaan.
Sähkökatko on Zelenskyin mukaan täydellinen Harkovan ja Donetskin alueilla ja osittainen Zaporizhzhjan, Dnipropetrovskin ja Sumyn alueilla, Zelenskyi sanoo Twitterissä.
Presidentin mukaan sähkökatkojen kohteena eivät ole sotilaalliset laitokset, vaan päämääränä on riistää ihmisiltä valo ja lämpö.
Myöhemmin Dnipropetrovskin ja Sumyn alueiden viranomaiset sanoivat, että sähköt oli saatu palautettua.