Ukraina tarvitsee päätöksen EU:n rahallisesta tuesta vuoden loppuun mennessä, presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi tiedotustilaisuudessaan Brysselin EU-huippukokouksessa.
Zelenskyin mukaan EU:n tukipäätös vahvistaisi myös Ukrainan asemaa neuvotteluissa Ukrainan sodan lopettamisesta.
– Kaikki kysymykset liittyvät yhteen, Zelenskyi sanoi.
Brysselin huippukokouksessa on tarkoitus saada aikaan sopu siitä, kuinka EU varmistaa rahallisen tuen Ukrainalle seuraavien vuosien ajaksi.
Huippukokouksessa keskustallaan Venäjän jäädytettyihin varoihin perustuvasta sotakorvauslainasta, johon Belgia on suhtautunut vastahakoisesti. Belgia hallinnoi valtaosaa EU:ssa jäädytetyistä venäläisvaroista, minkä vuoksi maalla on ollut monia lainaan liittyviä oikeudellisia ja taloudellisia huolia.
Zelenskyi kertoi keskustelleensa huippukokouksessa kasvokkain Belgian pääministerin Bart de Weverin kanssa. Hän piti keskusteluja hyvinä ja sanoi osapuolten ymmärtävän toisiansa, mutta ei halunnut arvioida, johtavatko keskustelut sotakorvauslainakysymyksen ratkaisuun.
– Se jää nähtäväksi, Zelenskyi sanoi.
Belgialaiset paremmin turvassa
Zelenskyiltä kysyttiin tiedotustilaisuudessa, mitä hän sanoisi belgialaisille, joista enemmistö vastustaa sotakorvauslainajärjestelyä siihen liittyvien suurien riskien takia.
Zelenskyi korosti EU:lta tulevan rahoituksen tärkeyttä Ukrainalle ja katsoi, että Ukrainalla on oikeus Venäjän jäädytettyihin varoihin, kun Venäjä jatkuvasti tuhoaa Ukrainaa hyökkäyksillään. Hän suhtautui ymmärryksellä belgialaisten juridisiin huoliin, mutta korosti Venäjän sotilaallisen hyökkäyksen kohteeksi joutuneiden ukrainalaisten olevan belgialaisia suurempien uhkien kohteena.