Oulun Infran tehtävänä on tuottaa muun muassa maa- ja ympäristörakentamispalveluja sekä ympäristön ja ulkoliikuntapaikkojen kunnossa- ja puhtaanapitopalveluja.
Kuva: Pekka Peura
Oulun kaupungin Infra-liikelaitoksen tulevaisuutta koskevat yt-neuvottelut päättyivät keskiviikkona erimielisissä tunnelmissa.
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ry, Ammattiliitto Jyty ja Julkisalan Koulutettujen Neuvottelujärjestö JUKO ry yrittivät esittää Oulun kaupungille vaihtoehtoisen mallin oman tuotannon kehittämisestä ulkoistamistoimenpiteiden sijaan.
JHL:n Oulun kaupungin pääluottamusmiesten Kim Ahosen ja Kirsi Särkelän mukaan kaupunki päätti neuvottelut ennen kuin pääsopijajärjestöjen edustajat ehtivät esitellä vaihtoehtonsa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut