Yli­op­pi­las­tut­kin­to­lau­ta­kun­ta lupaa oi­keu­den­mu­kais­ta ar­vos­te­lua maa­nan­tain on­gel­mien jälkeen

Keskiviikon reaalikokeen pitäisi sujua korjauspäivityksen myötä ilman ongelmia, pääsihteeri Tiina Tähkä sanoo.

Helsinki
Äidinkielen ja kirjallisuuden koe jouduttiin keskeyttämään monessa lukiossa maanantaina.
Äidinkielen ja kirjallisuuden koe jouduttiin keskeyttämään monessa lukiossa maanantaina.
Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva

Maanantaisen äidinkielen ja kirjallisuuden kokeen arvostelu pyritään tekemään niin, että kokelas saa arvosanan osaamisensa perusteella, sanoo Ylioppilastutkintolautakunnan (YTL) pääsihteeri Tiina Tähkä.

– Pyrimme hoitamaan tämän oikeudenmukaisesti, Tähkä kertoo STT:lle.

Keskiviikkona kokelaat kirjoittavat reaaliaineiden kokeen eli psykologian, filosofian, historian, fysiikan ja biologian. Tähkän mukaan YTL jakaa lukioille palveluidensa kautta korjauspäivityksen, jonka avulla kokeet saadaan sujumaan ilman maanantain ongelmia. Lukioille on toimitettu ohjeet, ja päivitys saapuu koepaketin mukana.

Äidinkielen ylioppilaskoe jouduttiin keskeyttämään maanantaina tämänhetkisen tiedon mukaan noin 40 lukiossa virheilmoituksen vuoksi. Lukioilla on vielä pari viikkoa aikaa tehdä häiriöilmoituksia maanantain kokeesta.

Virheilmoituksen mukaan kokeissa kerättävät lokitiedot täyttivät palvelimen levytilan. Uuden päivityksen myötä lokitietojen määrä saadaan pysymään kurissa.

– Kun tutkintopäivät ovat ohi, analysoidaan vielä tarkemmin, mitä kaikkea siellä tapahtui ja mitä muita mahdollisia ongelmatilanteita siellä oli taustalla, Tähkä sanoo.

"Olemme pahoillamme"

Osassa lukioita keskeytykset kestivät useita tunteja.

– Keskeytykset kestivät noin puolesta tunnista useisiin tunteihin, Tähkä kertoo.

Kokeessa oli vastattavana kaksi kysymystä, mutta ongelmien vuoksi osa kokelaista teki lyhennetyn kokeen ja vastasi vain yhteen kysymykseen. Kuinka YTL aikoo varmistaa, että arvostelu on oikeudenmukainen?

– Lyhennetyn kokeen tehneiden kokelaiden osaamistaso suhteutetaan heihin, jotka ovat vastanneet kahteen tehtävään.

Koko äidinkielen pistemäärä muodostuu Tähkän mukaan maanantaisen lukutaidon kokeen lisäksi ensi viikolla järjestettävän äidinkielen kirjoitustaidon kokeen pisteistä ja häiriökäsittelyn pisteistä. Kaikkien lyhennetyn kokeen tehneiden tilanne käsitellään häiriömenettelyssä, jossa heille katsotaan Tähkän mukaan puuttuvaa tehtävää vastaavat pisteet kunkin osaamistason mukaan.

Tähkän mukaan yleensä jokaisella kokeiden tutkintokerralla on häiriöitä, jotka keskeyttävät kokeet tunniksi tai puoleksitoista muutamissa lukiossa. Nyt tekninen ongelma oli poikkeuksellisen laaja.

– Olemme pahoillamme tästä tilanteesta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä