Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ylio­pis­to kaipaa rai­la­kas­ta uu­dis­tu­mis­ta – olisiko korkea aika suun­na­ta voi­ma­va­rat siihen, missä on parhaat tie­teel­li­set saa­vu­tuk­set ja mikä on yh­teis­kun­nan kan­nal­ta tär­kein­tä

Me kaikki, jotka olemme valmistuneet Oulun yliopistosta yli 40 vuotta sitten, seuraamme suurella mielenkiinnolla yliopistomme kehitystä.

Sanotaan, että maailma muuttuu nopeasti, mutta yliopistojen kohdalla mikään ei tunnu muuttuvan: samat professuurit jatkuvat vuosikymmenestä toiseen. Professuuri on ollut perinteisesti elämän kestävä tehtävä.

Olisiko korkea aika muuttaa tilannetta ja suunnata yliopiston voimavarat siihen, missä on parhaat tieteelliset saavutukset ja mikä on suomalaisen yhteiskunnan kannalta tärkeintä. Yliopiston parhaat saavutukset ovat tietoliikenne- ja konenäkötekniikassa, mutta tarvitaan muutakin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut