Yli-ii­läi­nen Oskari Hökkä piis­ka­si itseään vanhan mum­mo­lan ladossa kuin Rocky Balboa kon­sa­naan – sun­nun­tai­na hän säntää ladulle maa­jouk­kue­ur­hei­li­ja­na

ProSki Oulua edustava Oskari Hökkä pääsee sunnuntaina maailman huippujen sekaan.

Kuusamo
Oskari Hökkä säntää sunnuntaina ensimmäistä kertaa maailmancup-laduille maajoukkueurheilijana.
Oskari Hökkä säntää sunnuntaina ensimmäistä kertaa maailmancup-laduille maajoukkueurheilijana.
Kuva: Jussi Väätäinen

Kun starttipistooli pamahtaa sunnuntaina miesten 20 kilometrin yhteislähdön merkiksi, hetki on Oskari Hökälle erityinen.

Yli-iiläinen on mukana ensimmäistä kertaa maailmancup-tasolla maajoukkueurheilijana.

Maailmancupista Hökällä toki on kokemusta yhden kilpailun verran Lahdesta 2019, mutta silloin nuorukainen kuului kansalliseen ryhmään.

– Kyllähän se mukavalta tuntuu, 24-vuotias Hökkä sanoo.

Hökkä on majaillut Rukalla koko viikon. Ladut ovat tulleet tutuiksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä