Yli 90 pro­sent­tia suo­ma­lai­sis­ta saa liikaa suolaa, ja se lisää ve­ren­pai­ne­tau­din ylei­syyt­tä — asian­tun­ti­ja vastasi yh­dek­sään ve­ren­pai­net­ta kos­ke­vaan ky­sy­myk­seen

Kotimittauksilla saa varsin luotettavan kuvan verenpaineen tasosta, jos mittauksen tekee huolella, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusprofessori emeritus Antti Jula.

Osastonhoitaja Sere Tiainen mittaa Julia Vasilenkon verenpaineen. Verenpaineen mittaaminen on Tiaisen mukaan helppoa, ja kotimittauksella saa luotettavia tuloksia, kunhan sen tekee huolellisesti.
Osastonhoitaja Sere Tiainen mittaa Julia Vasilenkon verenpaineen. Verenpaineen mittaaminen on Tiaisen mukaan helppoa, ja kotimittauksella saa luotettavia tuloksia, kunhan sen tekee huolellisesti.
Kuva: Mauri Ratilainen

Ihmisen ruumiin toiminta on kehittynyt aikana, jolloin suolaa ei lisätty erikseen ravintoon. Elimistö sai suolasta sen natriumin määrän, joka lihassa, kasviksissa ja muissa ravintoaineissa luontaisesti oli.

– Elimistön natriumin säätelyjärjestelmät ovatkin rakentuneet siten, että ne pitävät aika voimakkaasti kiinni natriumista, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusprofessori emeritus Antti Jula.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä