Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Yk­sin­yrit­tä­jien tuki on mukana kus­tan­nus­tues­sa

Siikalatvan kunnanjohtaja Pirre Seppänen kirjoitti (Kaleva 30.3./Lukijalta), että yksinyrittäjien tuelle ei ollut niin suurta kysyntää kuin alun perin arvioitiin. Tämä pitää paikkansa.

Koronapandemia on kuitenkin edelleen hankaloittanut yritysten toimintaa. Sen takia yksinyrittäjät on otettu mukaan kustannustuen kolmanteen hakukierrokseen, jota koskeva lakiesitys on parhaillaan eduskunnan käsittelyssä.

Kunnat toimivat yksinyrittäjien tuen myöntämisessä ripeästi ja päättäväisesti, mutta kuntiin hajautettu tuki oli hallinnollisesti raskas ja haasteellinen yhdenmukaisuuden sekä hallinnoinnin näkökulmasta.

Jatkossa Valtiokonttori maksaisi tukea yksinyrittäjille vähintään 2 000 euroa, jos tukiehdot täyttyvät.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut