Yhä useam­mat ha­lua­vat saunan pi­hal­le, ou­lu­lais­per­he saunoo tun­nel­mal­li­ses­sa ul­ko­sau­nas­sa: "­Sau­no­mi­ses­ta muo­dos­tuu oma, ihana ja ren­tout­ta­va hetki"

Yksittäin niitä on ilmaantunut kerrostalojenkin pihoille. Ovatko löylyt pihasaunassa sisäsaunaa paremmat?

Timo Liuska lämmittää perheen ulkosaunaa kesäisin muutaman kerran viikossa, joskus jopa päivittäin.
Timo Liuska lämmittää perheen ulkosaunaa kesäisin muutaman kerran viikossa, joskus jopa päivittäin.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Jenni ja Timo Liuska rakensivat omakotitalon Oulun Kivikkokankaalle muutama vuosi sitten. Maaseudulta kotoisin olevalle pariskunnalle oli itsestään selvää, että tontille nousee pihasauna. Puilla lämpiävä sauna nukkuma-aittoineen, yhteensä kahdeksantoista neliötä, on vienyt suosiossaan voiton sisäsaunasta.

–  Lämmitämme pihasaunaa kesäisin ja syksyisin muutaman kerran viikossa, joskus jopa päivittäin, Liuskat sanovat.

Talvisaikaan perhe käy pääosin sisäsaunassa joulusaunaa lukuun ottamatta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä