-

Alberto Bar­bie­ri haluaa vain olla luon­nos­sa

Italian Genovasta Rovaniemen Sinettään muuttanut Alberto Barbieri, 36, on kiinnostunut suomalaisesta metsäluonnosta, koska hänen synnyinseudullaan ei sellaista ole.

Italian Genovasta Rovaniemen Sinettään muuttanut Alberto Barbieri, 36, on kiinnostunut suomalaisesta metsäluonnosta, koska hänen synnyinseudullaan ei sellaista ole.

Lumi-koiran lisäksi myös Kielo-kissa seuraa italialaista Alberto Barbieria, 36, miehen suunnatessa kohti lähimetsän neulaspolkua. Kaikki kolme muuttivat Italiasta Rovaniemen Sinettään kaksi vuotta sitten Pohjois-Italian Genovasta.

Noin puolen miljoonan asukkaan kaupunki vaihtui noin 63 000 asukkaan Rovaniemeen. Nyt Barbieri pääsee ulkoiluttamaan kahta koiraansa lähimetsään, kun ennen ne juoksivat isolla, aidatulla pihalla.

Muuton syy oli selvä: Barbieri halusi lähemmäs luontoa. Genovasta ajomatka luontokohteisiin on 100–200 kilometriä, ja vuorella sijaitsevat luontokohteet usein ruuhkaisia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä