Voiko länsi ju­lis­taa Venäjän pre­si­den­tin­vaa­lit lait­to­mik­si? – "­Pu­tin on ydin­ase­val­tion pre­si­dent­ti, hänen kans­saan on pakko puhua"

Entä jos länsimaat eivät tunnustaisi Venäjän presidentinvaalien tulosta ja Vladimir Putinin valta-asemaa? Vaalit ovat Putinille tärkeä PR-työkalu. Mitä tunnustamatta jättämäisestä voisi seurata?

Julija Navalnaja osallistui mielenilmaukseen äänestyspaikalla Berliinissä sunnuntaina.
Julija Navalnaja osallistui mielenilmaukseen äänestyspaikalla Berliinissä sunnuntaina.
Kuva: Tobias Schwarz / AFP / Lehtikuva
Novaja Gazeta

Novaja Gazeta on riippumaton venäläinen lehti, jota toimitetaan maanpaossa Latviassa. Julkaisemme lehden juttuja suomennettuina.

Venäjän edesmenneen oppositiojohtajan puoliso Julija Navalnaja on kehottanut lännen poliitikkoja olemaan tunnustamatta Venäjän vaalitulosta. Puheessaan EU:n ulkoasiainneuvostolle Brysselissä Navalnaja totesi, että "presidentti, joka on tappanut poliittisen päävastustajansa, ei voi olla legitiimi presidentti".

Jo ennen Aleksei Navalnyin kuolemaa venäläiset oppositiopoliitikot ja ihmisoikeusaktivistit kokoontuivat  keskustelemaan EU-parlamentaarikkojen kanssa siitä, miten tärkeää on olla tunnustamatta Vladimir Putinin uudelleenvalintaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä