Vi­ran­omai­set pal­jas­ta­vat: Ky­ber­hyök­käyk­sis­tä on tullut jo­ka­päi­väi­siä – "Venäjä tuskin pyrkii Suomen la­maut­ta­mi­seen", arvioi supon pääl­lik­kö Antti Pelt­ta­ri

Venäjä kartoittaa Suomen ja muiden länsimaiden haavoittuvuuksia ja pyrkii hankkimaan tietoa siitä, millainen Nato-jäsen Suomesta tulee.

Suojelupoliisin päällikön Antti Pelttarin mukaan Venäjä pyrkii etsimään länsimaista kuten Suomesta erilaisia haavoittuvuuksia.
Suojelupoliisin päällikön Antti Pelttarin mukaan Venäjä pyrkii etsimään länsimaista kuten Suomesta erilaisia haavoittuvuuksia.
Kuva: Toni Viljanmaa

Venäjän 14 kuukautta jatkunut tuhoamissota Ukrainassa on lisännyt kyberhyökkäyksiä niin Suomessa kuin muualla Euroopassa. Venäjä etsii yhä hanakammin heikkouksia Suomen kriittisisistä kohteista, mutta suojelupoliisin päällikkö Antti Pelttari arvioi itänaapurin välttävän kuitenkin täysimittaista hyökkäystä esimerkiksi Suomen tietoverkkoihin.

– Pidämme lyhyellä aikavälillä epätodennäköisenä toimintaa, jolla pyrittäisiin lamauttamaan Suomen kovin kriittistä infraa, koska tällainen merkitsisi uutta eskalaatiota, johon Venäjä on tuskin halukas tällä hetkellä, Pelttari arvioi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä