Vi­ran­omai­nen ra­joit­ti ou­lu­lai­sen Win­ger-baa­rin an­nis­ke­lua – Yritys kiistää häiriöt

Lupa- ja valvontaviraston alkoholi- ja ympäristöterveysyksikön ylitarkastaja Toni Latvamäki painottaa, ettei anniskelua rajoiteta kevein perustein.

Wingerin värikkäät vaiheet jatkuvat. Lupa- ja valvontavirasto rajoitti baarin anniskeluaikoja viime viikon perjantaista alkaen.
Wingerin värikkäät vaiheet jatkuvat. Lupa- ja valvontavirasto rajoitti baarin anniskeluaikoja viime viikon perjantaista alkaen.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Lupa- ja valvontavirasto on rajoittanut Oulun keskustassa toimivan Winger-baarin anniskelua.

Rajoitukset tulivat voimaan viime viikon perjantaina. Päätöksen mukaan anniskelu on sallittua kello 9–22 välisenä aikana. Ravintolan sosiaalisen median mukaan syynä on sen toiminnasta väitetysti aiheutuva meluhaitta taloyhtiön yläpuolella sijaitsevaan asuntoon.

Vuonna 1994 Kauppurienkadulle avattu Winger on toiminut nykyisissä tiloissaan Aleksanterinkadulla noin 13 vuoden ajan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä