Ville Aho aloitti Ru­ka­kes­kuk­ses­sa tis­kaus­hom­mis­ta, toi­mi­tus­joh­ta­jan pai­kal­la 10 vuotta on hänelle tar­peek­si – seu­raa­jan haku avautuu samalla kun rin­teet­kin

Ville Aho on Rukakeskuksen toimitusjohtaja ensi kevääseen asti.
Ville Aho on Rukakeskuksen toimitusjohtaja ensi kevääseen asti.
Kuva: Jussi Väätäinen

Kuusamon Rukalla ja Pelkosenniemen Pyhätunturilla laskettelukeskuksia pitävä Rukakeskus-konserni alkaa hakea uutta toimitusjohtajaa. Nykyinen toimitusjohtaja Ville Aho siirtyy yhtiössä hallituksen puheenjohtajaksi pian alkavan talvikauden jälkeen.

Toimitusjohtajan hakuilmoitus tuli Rukakeskuksen verkkosivuille torstaina. Haku kestää 24:nteen lokakuuta asti. Ensimmäiset rinteet avataan perjantaina. Ahon seuraaja valitaan alkuvuodesta 2023, ja hänen on määrä aloittaa työt touko-kesäkuussa.

Ensimmäistä kertaa toimitusjohtajan tehtävään haetaan henkilöä Ahon omistajaperheen ulkopuolelta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä