Vihreän liiton puoluesihteeri Ari Heikkinen haluaa parannusta kunnallisten luottamushenkilöiden asemaan. Hän harmittelee, että ihmiset pystyvät aivan liian vähän yhdistämään arkipäivää ja työelämää kunnallisiin luottamustoimiin.
Heikkinen haluaisi, että tärkeisiin luottamustehtäviin tulisi entistä enemmän myös muita kuin julkisella lohkolla työskenteleviä. Hänen mielestään työnantajille pitäisi ryhtyä antamaan korvausta siitä, että palkkalistoilla olevat työntekijät hoitavat yhteisiä asioita.
Myös luottamishenkilöiden saamat palkkiot ovat Heikkisen mielestä aivan naurettavin alhaisia. Hän myöntää, että jokainen itse pyrkii näihin tehtäviin. Samalla hän kuitenkin korostaa, että kyse on tärkeistä tehtävistä ja niiden hoitamiseen tarvitaan kunnan parhaimpia voimia.
Kunnallisen demokratian kannalta vaarallista Heikkisen mielestä on, että kaikkiin keskeisiin tehtäviin ihmiset seuloontuvat vielä kertaalleen; siinä tilanteessa katsotaan, keillä on on mahdollisuus irrottautua työstään näihin tehtäviin. Hän muistuttaa, että enimmäkseen nämä ihmiset ovat kunnan omia työntekijöitä, julkisella sektorilla työssä olevia. He pystyvät irrottautumaan kunnallisiin tehtäviin.
Suuri ongelma Heikkisen mielestä on, että tärkeissä kunnallisissa tehtävissä on liian vähän ns. avoimella sektorilla työssä olevia. Hänen mielestään pitäisi löytää tapa, jolla työnantajat voisivat saada edes jonkinlaisen palkinnon siitä, että heidän palkkalistoillaan olevia ihmisiä on hoitamassa yhteisiä asioita. Nykyisin työnantajalle on melkoinen rasite, että palkollinen juoksee kunnan kokouksissa ja on aina poissa silloin kun häntä tarvittaisiin.
Ansiomitali ei auta
Työntekijä varmasti hakee kaupungilta ansionmenetyskorvauksia ajasta, jolloin hän ei ole ollut työpaikalla. Tämä ei kuitenkaan tyydytä, sillä varmasti nämä korvaukset eivät vastaa menetyksiä.
- Ansiomitalien jakaminen näille yritysjohtajille tuskin auttaisi asiaa. Kyllä pitäisi löytää tapa, jolla työnantaja saisi korvauksen siitä, että hänen palkkalistoillaan oleva hoitaa yhteisiä asioita. Pitää olla positiivinen asia myös työnantajan kannalta, että se meidän Leena tai Matti on siellä hoitamassa niitä kunnan asioita, hän korostaa.
Vaihtoehtona Heikkisen mielestä on, että kunnan omia työntekijöitä on edelleen liikaa kunnan luottamustehtävissä. Luottamishenkilöiden palkkiot ovat Heikkisen mielestä myöskin aivan naurettavin alhaisia. Kaiken lisäksi puolue perii vielä palkkiosta ns. puolueveron. Heikkinen myöntää, että jokainen itse toki pyrkii näihin tehtäviin. Samalla hän kuitenkin korostaa, että kyse on tärkeistä tehtävistä.
- Näiden tehtävien arvo pitää nousta siten, että saisimme hyviä ihmisiä, kaikkein fiksummat voimat hoitamaan meidän kunnallisia luottamustehtäviämme. Ei sinne pitäisi ajautua kenen tahansa, joka sattuu joutamaan, hän korostaa.
Vihervastaista kampanjaa
Heikkinen arvostelee puolueiden vaalikampanjoita. Hänen mielestään kampanjoissa tunnutaan pelattavan aika lailla mielikuvilla. Hän piikittelee, että etenkin Helsingissä sosiaalidemokraateilla vaikuttaa olevan vähän silmittömältäkin vaikuttava vihervastainen kampanja.
- Kyllä se harmittaa. Se on kiusallinen juttu, koska SDP on ollut kaikkein läheisin yhteistyökumppani Helsingissä ja toivottavasti on vastakin. Ei välit parane sillä, että jokaisessa kulmassa, missä on mahdollista käydä meidän kimppuun, niin myös käydään - aiheesta tai aiheetta, hän päivitteli.
Sinänsä SDP:n asenne on Heikkisen mielestä ymmärrettävä: sehän hävisi ainakin itselleen yllättäen vihreille neljä vuotta sitten Helsingissä. Hän arveli taistelun johtavan siihen, että kokoomus saattaa jäädä kolmanneksi. Nykyisessä valtuustossa kokoomus on suurin ryhmä ja vihreä liitto toiseksi suurin.
Heikkinen korosti, että vihreiden taistelussa Vuosaaren satamaa vastaan ei ole mitään hävettävää. Se, että demarit syyttävät vihreitä tässä asiassa jarruttamisesta, on hänen mielestään aivan turhanpäiväistä.
- Jos demarit eivät kestä sitä, että ympäristöarvoilla on merkitystä, niin se on sinänsä harmi. Tämä haiskahtaa siltä, että täytyy löytää tapa, jolla pystytään osoittamaan se, että demarit ovat aatteellisia ja vihreät populisteja. Minusta taisi käydä kuitenkin toisinpäin, hän tiivisti.
Korvat heiluvat puhuessa
Valtakunnallisesti vihreiden tärkeimpiä vastustajia ovat oppositioasemasta tietysti hallituspuolueet. Kaikki puolueet ovat sitä mieltä, että peruspalvelut täytyy turvata. Heikkinen muistutti, että kun tämä tulee sekä hallituksen että opposition suunnasta, niin silloin jossain korvat heiluvat puhuessa, kun ilmeisesti tunnustetaan se ongelma, joka palvelujen rahoittamisessa on.
- Ihan kaikkea sitä, mitä sanotaan, ei ehkä tosiasiassa tarkoiteta. Tai sitten toivotaan yllättäviä suhdannekäänteitä, jotka sitten pelastaisivat kuntien talouden ja palvelujen rahoittamisen, hän arvosteli.
Keskustan näkemyksistä Heikkinen sanoi, että pääministeri Matti Vanhanen taitaa sentään rehellinen, oikeasti siinä asiassa, että kuntien välistä yhteistyötä pitää vahvistaa ja kehittää. Hän sen sijaan arvosteli tapaa, jolla keskustan muut toimijat ympäri maata suhtautuvat kuntien yhteisiin hankkeisiin palvelutuotannossa ja hankinnoissa.
- Se nihkeys on aina kepulaisvetoista, hän moitti.