Kestävän metsätalouden rahoituslain avulla on kunnostettu paljon vesistöjä, kuten kuvan Vuotungin kosteikko.
Kuva: Tuovila Mika
Valtioneuvoston hyväksymät alueelliset vesienhoitosuunnitelmat ovat valmistuneet. Vesienhoidon keskeisenä tavoitteena on estää pintavesien ja pohjavesien tilan heikkeneminen ja pyrkiä vähintään vesistöjen hyvään tilaa.
Oulujoen–Iijoen vesienhoitoalueen kolmannessa vesienhoitosuunnitelmassa vuosille 2022–2027 toimenpiteitä on esitetty niille alueen järville, virtavesille ja rannikkovesimuodostumille, jotka eivät ole vielä hyvässä tilassa tai niiden tila on vaarassa heikentyä.
Vesien tilan parantamiseksi tarvitaan toimenpiteitä hajakuormituksen, etenkin maa- ja metsätalouden ja paikoin myös pistekuormituksen vähentämiseksi.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut