Venäjä voitti Naton so­ta­pe­lis­sä

Saksassa tehdyssä simulaatiossa venäläisjoukot saivat toimia Naton alueella rauhassa kolme päivää. Aleksandr Gabujev esitti sotapelissä Putinia.

Saksan armeija osallistui naton harjoitukseen Putlosissa helmikuussa. Simulaatiossa Saksa ei reagoinut Venäjän aggressioon.
Saksan armeija osallistui naton harjoitukseen Putlosissa helmikuussa. Simulaatiossa Saksa ei reagoinut Venäjän aggressioon.
Kuva: FABIAN BIMMER / AFP / Lehtikuva
Meduza

Meduza on venäläinen oppositiomedia, jonka toimitus sijaitsee Latvian Riiassa. Venäjän valtio on julistanut sen ei-toivotuksi järjestöksi.

Die Welt -lehti järjesti viime vuoden lopulla yhdessä Saksan asevoimien yliopiston yhteydessä toimivan Saksan sotapelikeskuksen kanssa sotapelisimulaation, jossa Venäjä hyökkäsi Naton alueelle.

Roolipeliin osallistui 16 entistä Naton ja Saksan korkeaa virkamiestä sekä turvallisuusalan asiantuntijaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä