Punkkilive: Oulusta ropisee reip­paas­ti punk­ki­ha­vain­to­ja vä­ki­lu­kuun nähden

Rakentaminen: Poh­jan­tien varteen kaa­vail­laan 60-met­ris­tä tor­ni­ta­loa

Investoinnit: Ran­ni­kol­le suun­ni­tel­tu­ja mil­jar­di-in­ves­toin­te­ja tulee Poh­jois-Suo­meen saakka

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Ve­nä­jä-tut­ki­ja Arkady Moshes ei usko, että lännen ta­lous­pa­kot­teet syök­se­vät Putinin val­las­ta tai että Venäjän kansa nousisi laajaan ka­pi­naan: "Ih­mi­set, jotka odot­ta­vat Ve­nä­jäl­lä nopeaa muu­tos­ta, ovat naii­ve­ja"

Lännen talouspakotteet eivät ole riittävän voimakkaita romahduttamaan Venäjän taloutta ja venäläisiltä puuttuu yhteinen visio toisenlaisesta yhteiskunnasta.

Ulkopoliittisen instituutin tutkija Arkady Moshes ei usko, että valta tulee vaihtumaan Venäjällä lähivuosina. Hänen mukaansa venäläiset eivät haaveile maan demokratisoitumisesta.
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Arkady Moshes ei usko, että valta tulee vaihtumaan Venäjällä lähivuosina. Hänen mukaansa venäläiset eivät haaveile maan demokratisoitumisesta.
Kuva: Mauri Ratilainen

Sota on paitsi taistelua elämästä ja kuolemasta, myös ihmisten mielistä.

Siksi länsi on kohdistanut Venäjän vastaisia talouspakotteitaan myös tavallisiin kansalaisiin toivoen, että he kyllästyisivät ajan myötä Putinin hallintoon ja nousisivat vastarintaan.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.