Venäjä kiisti taas lou­kan­neen­sa Viron il­ma­ti­laa

Kreml syytti Viroa jännitteiden tahallisesta kiristämisestä.

Bryssel/Moskova
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Kremlin edustaja Dmitri Peskon kuvattuna elokuussa.
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Kremlin edustaja Dmitri Peskon kuvattuna elokuussa.
Kuva: Gavriil Grigorov / AFP / Lehtikuva

Venäjä kiisti jälleen maanantaina, että sen hävittäjät olisivat loukanneet Viron ilmatilaa perjantaina. Venäjän mukaan väitteillä ilmatilan loukkaamisesta pyritään tahallaan kiristämään jännitteitä.

Kremlin edustaja Dmitri Peskov väitti venäläishävittäjien toimineen täysin kaikkien kansainvälisen oikeuden säännösten mukaan, myös niiden jotka koskevat lentoliikennettä.

– Viron lausunnot ovat tyhjiä ja perusteettomia ja edustavat maan toistuvasti jatkamia pyrkimyksiä jännitteiden kiristämiseen ja yhteenottojen provosoimiseen, sanaili Peskov.

Viron mukaan kolme venäläistä Mig-hävittäjää oli 12 minuuttia Viron ilmatilassa ennen kuin sotilasliitto Naton hävittäjät häätivät ne pois. Suomenlahden yllä lentäneiden koneiden transponderit olivat poissa päältä, eivätkä koneet vastanneet Viron ilmavalvonnan radiokutsuihin.

Myös suomalaishävittäjiä oli mukana häätämässä venäläisiä koneita pois Viron ilmatilasta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä