Vas­taa­mon tie­to­mur­ros­ta epäilty suo­ma­lais­mies, 25, on tuo­mit­tu myös ame­rik­ka­lai­seen len­to­yh­tiöön koh­dis­tu­nees­ta pe­rät­tö­mäs­tä pom­mi­uh­kauk­ses­ta – KRP: Mies saattaa oles­kel­la Eu­roo­pas­sa

Mies vangittiin eilen poissaolevana Helsingin käräjäoikeudessa. Hänellä on osoite Espoon Niittykummussa.

Psykoterapiakeskus Vastaamon asiakasrekisterin tietomurto tuli julkisuuteen kaksi vuotta sitten.
Psykoterapiakeskus Vastaamon asiakasrekisterin tietomurto tuli julkisuuteen kaksi vuotta sitten.
Kuva: Lännen Media

Helsingin käräjäoikeus vangitsi torstaina poissaolevana 25-vuotiaan miehen epäiltynä Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurrosta. Vangitsemisen perusteena on ollut muun muassa törkeä tietomurto ja törkeä kiristyksen yritys.

Keskusrikospoliisin (KRP) mukaan epäilty on etsintäkuulutettu, ja hänestä on annettu eurooppalainen pidätysmääräys. Miehen tämänhetkisestä olinpaikasta poliisilla ei ole tarkkaa tietoa.

– Meidän näkemyksemme mukaan hän voisi olla Euroopassa. Tämä ei ole sataprosenttisen varma tieto, sanoo STT:lle tutkinnanjohtaja Marko Leponen.

Väestörekisterissä miehellä on osoite Espoon Niittykummussa sijaitsevassa kerrostalossa.

Leponen sanoo, että yhä selvitetään, liittyykö asiaan muita ihmisiä ja jos liittyy, mikä heidän roolinsa teossa on.

Epäilty oli ulkomailla jo vuonna 2020

Vastaamoon kohdistui yhtiön itsensä mukaan tietomurto marraskuussa 2018 ja maaliskuussa 2019. Leposen mukaan tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että 25-vuotias olisi tehnyt niistä ensimmäisen.

Tietomurto tuli julkisuuteen vuonna 2020. Vastaamo kertoi lokakuussa 2020 joutuneensa kiristyksen kohteeksi. Asiakkaiden tietoja julkaistiin netissä ja heiltä vaadittiin lunnaita tietojen levittämisen uhalla. 25-vuotiaan miehen epäillään julkaisseen asiakkaita koskevaa materiaalia Tor-verkossa ja osallistuneen sekä Vastaamon että asiakkaiden kiristämiseen.

Poliisilla ei ole tietoa, missä epäilty oleskeli tietomurron aikaan. Kun kiristys vuonna 2020 alkoi, epäilty on Leposen mukaan ollut jo ulkomailla.

KRP kehottaa Vastaamon tietomurron uhreja tekemään edelleen rikosilmoituksen ja täyttämään sähköisen lausumalomakkeen. Noin 22 000 asianomistajaa on tehnyt poliisille rikosilmoituksen tapaukseen liittyen, mutta poliisin arvion mukaan noin 10 000 uhria ei sitä ole vielä tehnyt.

Isoja viranomaisoperaatioita Yhdysvalloissa

Epäilty, Aleksanteri Kivimäki, 25, on ennen käyttänyt toista etunimeään Julius. Hänet on aiemmin tuomittu yhdysvaltalaisiin yksityishenkilöihin, lentoyhtiöön ja viranomaisiin kohdistuneista huijauksista, joilla hän aiheutti maassa isoja viranomaisoperaatioita. Hän teki rikokset Espoossa vuonna 2014 ollessaan 16–17-vuotias.

Kivimäki esimerkiksi hankki amerikkalaismiehen henkilötiedot ja soitti tämän nimissä American Airlines -lentoyhtiöön. Hän kertoi asiakaspalvelulle jääneensä lennolta ja kadottaneensa passinsa ja lentolippunsa sekä epäilevänsä jonkun menneen koneeseen hänen nimellään. Lisäksi hän sanoi jonkun kirjoittavan Twitterissä, että koneessa on räjähteitä.

Kone oli matkalla Dallasista San Diegoon, mutta pommiuhkauksen takia se joutui laskeutumaan Phoenixin kentälle. Amerikan ilmavoimien kaksi hävittäjää saattoi koneen maahan. Koneen laskeuduttua aseistautuneet FBI:n agentit olivat amerikkalaismiestä vastassa, ja tätä kuulusteltiin kolme tuntia. Tuomion mukaan lentoyhtiölle aiheutui noin 13 000 dollarin ja ilmavoimille 15 000 dollarin vahinko.

Oikeudessa Kivimäki kiisti, että kyse olisi syyttäjän katsomista rikoksista. Hänet tuomittiin muun muassa nuorena tehdyistä törkeästä petoksesta, törkeästä tietomurrosta ja tietoliikenteen häirinnästä. Yhteinen rangaistus oli vuosi ehdollista ja sata päiväsakkoa. Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden tuomio asiassa ei ole lainvoimainen.

STT julkaisee Kivimäen nimen poikkeuksellisesti jo esitutkintavaiheessa, sillä hän on aiemmin syyllistynyt vastaaviin vakaviin rikoksiin. Vastaamon tietomurrolla on ollut laajaa yhteiskunnallista merkitystä.

Ilmoita asiavirheestä