Vanha Kaleva: Vaa­li­kuu­me kohoaa – kom­mu­nis­tit us­kot­te­le­vat vääriä asioita

Syksyn 1972 kunnallisvaaleissa 50 vuotta sitten äänestys vilkastui posteissa ennakkoäänestyksen viimeisenä päivänä.
Syksyn 1972 kunnallisvaaleissa 50 vuotta sitten äänestys vilkastui posteissa ennakkoäänestyksen viimeisenä päivänä.
Kuva: Kalevan arkisto

Kaleva 29.9.1972. Kunnallisvaalien postiäänestäjien lukumäärä ei yltänyt tammikuun eduskuntavaalien tasolle. Ero on kuitenkin pieni, noin 25 000. Äänestysvilkkaus viimeisinä ennakkoäänestyspäivinä on erityisen lupaava merkki.

Vaalitaistelu on ollut kautta maan normaalia laimeampaa. Ehdokkaitten esittäytyminen valitsijoille on ollut aikaisempaa hitaampaa ja osoittanut vasta aivan viime päivinä vilkastumisen merkkejä.

Ehdokasrakenteen ja kaksien läheisten vaalien valossa tämän saattaa ymmärtää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä