Kaleva 13.10.1972. Oulun suurhotelli Heikolanniemellä on valmis seitsemine kerroksineen, saunoineen, presidentin huoneistoineen ja yökerhoineen vuoden kuluttua. Avajaisia voitaneen viettää loka-marraskuun vaihteessa ensi syksynä. Oulun hotellihuonetilanne on silloin nykyistä valoisampi. Hotelliin tulee lähes 250 vuodepaikkaa
Uuden hotellin lopullinen nimi ei vielä ole selvillä. Rakentaminen on sujunut Oulun torin rannassa suunnitelmien mukaisesti.
Hotellikerroksia uuteen taloon tulee viisi ja niihin yhteensä 130 hotellihuonetta, lähes kaikki kahden henkilön huoneita. Ne sijoittuvat pääasiassa kerroksiin 3–6.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut