Val­vi­ran rat­kai­su val­mis­tui: Ro­va­nie­men Muu­ro­las­ta noin 40 ikä­ih­mi­sen muu­tet­ta­va muualle vuoden loppuun men­nes­sä

Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valvira määrää Lapin hyvinvointialueen järjestämään Muurolan asumispalveluyksiköiden palvelut turvallisissa ja toimintaan soveltuvissa tiloissa vuoden loppuun mennessä.

Hyvinvointialue joutui ottamaan Muurolan tilat ikäihmisten väliaikaiskäyttöön, kun aiemmat Rovaniemen kaupungilta periytyneet tilat osoittautuivat huonokuntoisiksi.
Hyvinvointialue joutui ottamaan Muurolan tilat ikäihmisten väliaikaiskäyttöön, kun aiemmat Rovaniemen kaupungilta periytyneet tilat osoittautuivat huonokuntoisiksi.
Kuva: Anssi Jokiranta/arkisto

Valvira otti kesäkuussa Muurolassa sijaitsevat ikääntyneiden yksiköt käsittelyyn oma-aloitteisesti.

Muurolan tilat ovat puutteelliset. Niissä on muun muassa liian vähän WC- ja suihkutiloja sekä vesipisteitä. Myöskään nykyaikaista sprinkler-sammutusjärjestelmää ei ole ja osa huoneista on liian pieniä.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä