Noin 2,5 hehtaaria kuivaa mäntymetsää paloi Oulun Kellossa Nurmeslehdontiellä tiistaina iltapäivästä.
Palosta ilmoituksen teki palopaikasta noin kolmen kilometrin päässä asunut asukas, joka näki taivaalle nousevan savupatsaan.
Maastopalon lähettyvillä ei ollut rakennuksia, joita tuli olisi voinut uhata.
Pelastuslaitos sai palon nopeasta hallintaan ja paloalueen rajattua. Jälkisammutustoimet paloalueella kuitenkin kestävät vielä useamman tunnin.
Paloalue oli aivan Nurmeslehdontien varressa. Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Antti-Juhani Ervasti arveleekin, että syttymissyy liittyy ihmistoimintaan.
– Täyttä varmuutta syttymissyystä ei vielä ole, mutta hyviä arvauksia on esimerkiksi autosta heitetty tupakantumppi.
Maasto on nyt erittäin kuivaa helteisen sään johdosta.
– Se ei paljon vaadi, kun se syttyy, Ervasti sanoo.
Tukala hellesää aiheuttaa myös sammuttajille haasteita. Ervastin mukaan on huolehdittava siitä, että sammuttajilla on tarpeeksi vaihtohenkilöitä.
Maastopaloa oli sammuttamassa yksiköitä Oulusta ja Iistä.
Juttua päivitetty 23.7. kello 10.30. Täsmennetty Haukipudas Kelloksi.
Juttua päivitetty 22.7. klo 13.50: Lisätty tieto paloalueen hallintaan saamisesta.