Tilaajille

Uutta Män­ty­län baanaa pääsee jo pol­ke­maan 700 metrin matkan – kaikki pyö­räi­li­jät eivät noudata työ­mai­den kier­to­tei­tä: "Osa ih­mi­sis­tä ei halua käyttää opas­tet­tua kier­to­reit­tiä, vaan he menevät mistä ha­lua­vat"

Mäntylän baanasta päällystetään ensin reitin alku ja loppu. Destian työmaapäällikkö Minna Perätalo kertoo Oulun toisen baanan valmistuvan syyskuun lopussa.

Pyöräilybaana merkitään punaisella maalilla tai asvaltilla. Kuvassa Baana Kainuuntien ja Ratakadun risteyksen kohdalla. Arkistokuva.
Pyöräilybaana merkitään punaisella maalilla tai asvaltilla. Kuvassa Baana Kainuuntien ja Ratakadun risteyksen kohdalla. Arkistokuva.
Kuva: Jarmo Kontiainen

– Uutta Mäntylän baanaa pitkin pääsee nyt 700 metrin matkan Poikkimaantieltä Sorsatielle asti, Destian työmaapäällikkö Minna Perätalo kertoo.

Päällystetylle osuudelle asennetaan päivisin katuvalaistuspylväitä, jonka vuoksi tie on suljettu, mutta illalla tiellä on lupa ajaa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä