Tutkimusmenetelmien lehtori Arto Selkälä pitää Yle Kioskin vaalikonetta johdattelevana. Yle Kioskin vastaavan tuottajan mukaan saatuun palautteeseen on jo reagoitu ja vaalikonetta selkeytetty.
Yle Kioskin nuorille suunnattu Vaalibotti-niminen vaalikone rikkoo monin tavoin kysely- ja arviointimenetelmien yleisiä sääntöjä, arvioi Lapin yliopiston kvantitatiivisen tutkimuksen yliopistonlehtori Arto Selkälä.
– Tämä on räikeintä propagandaa, mitä olen Suomessa ennen vaaleja nähnyt. Erityisen tuomittavan siitä tekee se, että se on suunnattu nuorille, jotka ovat muutenkin usein kannastaan epävarmoja, Selkälä sanoo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut